Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Uzavření obecního úřadu
27 28 29 1
Střítežáci opět v Play-Off
2 3
Jedeme na zimák!
4 5 6 7
Zpravodaj Ludina 1/2024
8 9
Jednodenní zájezd do termálních lázní
10
11 12 13 14 15 16
Maškarní karneval 2024
Maškarní karneval si děti užili
17
18 19 20
Jarní sběr nebezpečného a velkoobjemového odpadu
21 22
For Model 2024
23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fulltextové vyhledávání

Počasí

Úterý Polojasno 10/-1 °C
Středa Polojasno 15/1 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 15/5 °C
Pátek Zataženo 14/6 °C

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Okolí a turistika

Okolí a turistika

Hranice

Hranice - město leží v Moravské bráně, převážně na pravém břehu řeky Bečvy v nadmořské výšce 260 m na významné křižovatce obchodních cest. Nález Kelečského pokladu svědčí o osídlení Hranic již na počátku 11.století
www.mesto-hranice.cz , www.hranice-online.cz , www.hranice.cz
www.mapy.cz

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou - lázně poskytující léčebné procedury a lázeňskou péči u nemocí srdce a cév.
Prameny uhličitých minerálních vod.

Zbrašovská jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně - leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Jedinečný jeskynní systém vznikl současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých vápencových hlubin.

V červenci 2003 bylo celé krasové území na levém břehu Bečvy vyhlášeno národní přírodní památkou.

Hranická propast

Hranická propast je s celkovou naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Díky naměřené hloubce vody 404 m je zároveň nejhlubší zatopenou propastí světa. Jejího dna však stále ani zdaleka nebylo dosaženo.

Nachází se v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, kterou protíná naučná stezka a dvě turistické značky. Pěší přístup je možný od železniční stanice Teplice nad Bečvou nebo od autokempu v Hranicích.

Nová vyhlídková plošina vybudovaná v roce 2015 umožňuje nádherný výhled na jícen Propasti dlouhý 104, široký 34 a hluboký 69,5 m. Zdánlivé dno jícnu tvoří zelené Jezírko, ale Propast pokračuje obřími zatopenými prostorami podstatně hlouběji.

Od nepaměti se objevuje v lidových pověstech, které přičítaly její vznik nadpřirozeným silám. Nejčastěji byla nazývána prostě Propast. První písemná zmínka o Propasti pochází z roku 1580 od Tomáše Jordána z Klauznburku. Pod stejným názvem ji zakreslil J. A. Komenský do Mapy Moravy v roce 1627, je nejstarším krasovým jevem v ČR zachyceným kartograficky. Od 60. let 20. století se spontánně rozšířilo asi nejvhodnější pojmenování Hranická propast, které je dnes oficiálním geografickým pojmem.

Hranická propast vznikla hydrotermálním krasovým procesem. Jde o netypický způsob krasovění, při němž prostory vznikají směrem zezdola nahoru. Je zároveň i důvodem extrémní hloubky Propasti. Krasovým činitelem není voda, ale vlažná kyselka silně proplyněná oxidem uhličitým, která vystupovala z hlubokých puklin a rozpouštěla zespodu vápencový masiv. V případě Propasti vyleptala dutinu ve vápenci natolik, že došlo ke zřícení tenkého stropu a otevření dutiny na povrch. Propast je zaplavena kyselkou, pouze při hladině se udržuje malá vrstvička povrchové vody.

První neúspěšné pokusy o změření hloubky Propasti jsou popsány již v roce 1580 a trvaly do poloviny 20. století. Průlom nastal až s nástupem potápěčského průzkumu, který byl zahájen v roce 1963. Nejhlubší ponor uskutečnil v roce 2015 Krzysztof Starnawski do hloubky 265 m. V září 2016 dosáhl dálkově řízený robot ROV GRALmarine hloubky vody 404 m, čímž se Hranická propast stala nejhlubší zatopenou propastí světa.

Helfštýn

Helfštýn - rozsáhlý hradní komplex tyčící se na kopci nad údolím řeky Bečvy poblíž města Lipník nad Bečvou.

www.helfstyn.cz, www.pruvodce.com/helfstyn

Valašské muzeum

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

V dřevěném městečku, mlýnské dolině a valašské dědině najdeme tradiční dřevěná valašská stavení.

Pustevny

Pustevny - sídlo v pohoří Beskyd v nadmořské výšce 1018 m. Význačné turistické středisko s dřevěnými stavbami v lidovém slohu.

V zimě jsou Pustevny vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 vleky a zajímavým běžkařským terénem.

Radhošť

Je nejvyšší vrchol této části Beskyd s nadm.výškou 1129 m. Dominantou vrcholu je dřevěná kaple Cyrila a Metoděje postavená v r.1898. 

Cestou na Radhošť z Pusteven míjíme kamennou sochu pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Podle legendy byla jeho modla uložena v podzemním chrámu. Horský masiv Radhoště je protkán pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, které bývaly ještě na počátku století tak prostorné, že jimi mohl, podle jedné z pověstí,  projet vůz tažený koňmi z Pusteven až na Radhošť. 

CHKO Poodří

Území chráněné krajinné oblasti Poodří bylo vymezeno v severovýchodní části Moravské brány mezi obcemi Mankovice a Vražným nedaleko Oder. Jedná se o zachovalou údolní nivu Odry, vzniklou ve čtvrtohorách a následně hospodářsky využívanou po středověké kolonizaci ve 13. a 14. století. Území je typické a ojedinělé zachovalým vodním režimem s každoročním zaplavováním rozsáhlých částí nivy a charakterem meandrujícího toku Odry s navazujícími systémy ramen a tůní. Zachovalost nivních mokřadních ekosystémů a poloha Poodří na evropsky významné tahové cestě ptactva pak znamenala zařazení chráněné krajinné oblasti do mezinárodní úmluvy s celosvětovou platností.

Golf Radíkov

Golf club Radíkov - golfový areál v obci Radíkov 8 km jihozápadně od Stříteže.
Malebná krajina, v nadmořské výšce 520 - 560 m, nabízí ideální podmínky pro golf, ale i pro rekreační využití volného času. V blízkosti golfového hřiště vedou cyklotrasy a turistické stezky.

Cyklostezka

Obcí Střítež nad Ludinou prochází cyklotrasa č.6139 o celkové délce 27 km, vedoucí ze Zbrašova (Teplic n.B.) do Oder přes Hranice, Velkou, Lhotku, Olšovec, Střítež n.L., Jindřichov, Dobešov a Jakubčovice nad Odrou. Cyklotrasa navazuje v Hranicích na mezinárodní cyklistickou stezku "Jantarová stezka" spojující Polsko a Rakousko.

Více na www.cykloserver.cz