Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28
Rekonstrukce prostoru autobusové zastávky
Svoz odpadu
29 30 31 1 2
Brigáda 2.9.2023
3
4
Otevření cyklostezky Tovární - Římský most
5
Cvičení maminek s dětmi
6 7 8
Odečty elektroměrů od 8.9.
9
AMFORA v Jezernici
10
11
Vývoz septiků a odpadních vod
Zpravodaj Ludina 3/2023
Svoz odpadu
12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
Střítežské hody
Hodový turnaj ve volejbale
24
Tradiční střítežské hody
25
Svoz odpadu
26 27 28 29 30 1

Fulltextové vyhledávání

Počasí

Neděle Polojasno 18/10 °C
Pondělí Skoro jasno 19/9 °C
Úterý Polojasno 23/13 °C
Středa Polojasno 23/14 °C

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Okolí a turistika

Okolí a turistika

Hranice

Hranice - město leží v Moravské bráně, převážně na pravém břehu řeky Bečvy v nadmořské výšce 260 m na významné křižovatce obchodních cest. Nález Kelečského pokladu svědčí o osídlení Hranic již na počátku 11.století
www.mesto-hranice.cz , www.hranice-online.cz , www.hranice.cz
www.mapy.cz

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou - lázně poskytující léčebné procedury a lázeňskou péči u nemocí srdce a cév.
Prameny uhličitých minerálních vod.

Zbrašovská jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně - leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Jedinečný jeskynní systém vznikl současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých vápencových hlubin.

V červenci 2003 bylo celé krasové území na levém břehu Bečvy vyhlášeno národní přírodní památkou.

Hranická propast

Hranická propast je s celkovou naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Díky naměřené hloubce vody 404 m je zároveň nejhlubší zatopenou propastí světa. Jejího dna však stále ani zdaleka nebylo dosaženo.

Nachází se v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, kterou protíná naučná stezka a dvě turistické značky. Pěší přístup je možný od železniční stanice Teplice nad Bečvou nebo od autokempu v Hranicích.

Nová vyhlídková plošina vybudovaná v roce 2015 umožňuje nádherný výhled na jícen Propasti dlouhý 104, široký 34 a hluboký 69,5 m. Zdánlivé dno jícnu tvoří zelené Jezírko, ale Propast pokračuje obřími zatopenými prostorami podstatně hlouběji.

Od nepaměti se objevuje v lidových pověstech, které přičítaly její vznik nadpřirozeným silám. Nejčastěji byla nazývána prostě Propast. První písemná zmínka o Propasti pochází z roku 1580 od Tomáše Jordána z Klauznburku. Pod stejným názvem ji zakreslil J. A. Komenský do Mapy Moravy v roce 1627, je nejstarším krasovým jevem v ČR zachyceným kartograficky. Od 60. let 20. století se spontánně rozšířilo asi nejvhodnější pojmenování Hranická propast, které je dnes oficiálním geografickým pojmem.

Hranická propast vznikla hydrotermálním krasovým procesem. Jde o netypický způsob krasovění, při němž prostory vznikají směrem zezdola nahoru. Je zároveň i důvodem extrémní hloubky Propasti. Krasovým činitelem není voda, ale vlažná kyselka silně proplyněná oxidem uhličitým, která vystupovala z hlubokých puklin a rozpouštěla zespodu vápencový masiv. V případě Propasti vyleptala dutinu ve vápenci natolik, že došlo ke zřícení tenkého stropu a otevření dutiny na povrch. Propast je zaplavena kyselkou, pouze při hladině se udržuje malá vrstvička povrchové vody.

První neúspěšné pokusy o změření hloubky Propasti jsou popsány již v roce 1580 a trvaly do poloviny 20. století. Průlom nastal až s nástupem potápěčského průzkumu, který byl zahájen v roce 1963. Nejhlubší ponor uskutečnil v roce 2015 Krzysztof Starnawski do hloubky 265 m. V září 2016 dosáhl dálkově řízený robot ROV GRALmarine hloubky vody 404 m, čímž se Hranická propast stala nejhlubší zatopenou propastí světa.

Helfštýn

Helfštýn - rozsáhlý hradní komplex tyčící se na kopci nad údolím řeky Bečvy poblíž města Lipník nad Bečvou.

www.helfstyn.cz, www.pruvodce.com/helfstyn

Valašské muzeum

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

V dřevěném městečku, mlýnské dolině a valašské dědině najdeme tradiční dřevěná valašská stavení.

Pustevny

Pustevny - sídlo v pohoří Beskyd v nadmořské výšce 1018 m. Význačné turistické středisko s dřevěnými stavbami v lidovém slohu.

V zimě jsou Pustevny vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 vleky a zajímavým běžkařským terénem.

Radhošť

Je nejvyšší vrchol této části Beskyd s nadm.výškou 1129 m. Dominantou vrcholu je dřevěná kaple Cyrila a Metoděje postavená v r.1898. 

Cestou na Radhošť z Pusteven míjíme kamennou sochu pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Podle legendy byla jeho modla uložena v podzemním chrámu. Horský masiv Radhoště je protkán pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, které bývaly ještě na počátku století tak prostorné, že jimi mohl, podle jedné z pověstí,  projet vůz tažený koňmi z Pusteven až na Radhošť. 

CHKO Poodří

Území chráněné krajinné oblasti Poodří bylo vymezeno v severovýchodní části Moravské brány mezi obcemi Mankovice a Vražným nedaleko Oder. Jedná se o zachovalou údolní nivu Odry, vzniklou ve čtvrtohorách a následně hospodářsky využívanou po středověké kolonizaci ve 13. a 14. století. Území je typické a ojedinělé zachovalým vodním režimem s každoročním zaplavováním rozsáhlých částí nivy a charakterem meandrujícího toku Odry s navazujícími systémy ramen a tůní. Zachovalost nivních mokřadních ekosystémů a poloha Poodří na evropsky významné tahové cestě ptactva pak znamenala zařazení chráněné krajinné oblasti do mezinárodní úmluvy s celosvětovou platností.

Golf Radíkov

Golf club Radíkov - golfový areál v obci Radíkov 8 km jihozápadně od Stříteže.
Malebná krajina, v nadmořské výšce 520 - 560 m, nabízí ideální podmínky pro golf, ale i pro rekreační využití volného času. V blízkosti golfového hřiště vedou cyklotrasy a turistické stezky.

Cyklostezka

Obcí Střítež nad Ludinou prochází cyklotrasa č.6139 o celkové délce 27 km, vedoucí ze Zbrašova (Teplic n.B.) do Oder přes Hranice, Velkou, Lhotku, Olšovec, Střítež n.L., Jindřichov, Dobešov a Jakubčovice nad Odrou. Cyklotrasa navazuje v Hranicích na mezinárodní cyklistickou stezku "Jantarová stezka" spojující Polsko a Rakousko.

Více na www.cykloserver.cz