Obec má znak i prapor a zúčastnila se celostátní soutěže "Vesnice roku 1998". V roce 2006 se obec v této soutěži umístila na 1. místě v rámci Olomouckého kraje a v celostátním kole získala 2. místo . V obci je základní škola, zajišťující úplné základní vzdělání přibližně 180 dětí ze Stříteže, Jindřichova, Olšovce a Partutovic, mateřská škola, knihovna, pošta, pobočka základní umělecké školy, ordinace praktického lékaře a pediatra. V r.1995 byla dostavěna nová budova školy, v r.2000 hřiště pro míčové hry s umělým povrchem.
Dopravní spojení s městem Hranice a nádražím ČD je zajištěna autobusovou dopravou. O kulturní, společenský a sportovní život v obci se starají místní spolky: Tělovýchovná jednota, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení, Český svaz včelařů, Český svaz žen, Sdružení zdravotně postižených, Sdružení přátel základní školy.
Bohoslužby v kostele sv.Matouše jsou i pro sousední obec Olšovec, s kterou tvoří jednu farnost. Střítež nad Lud. je podhorskou obcí obklopena lesy, což jsou dobré předpoklady pro rozvoj turistiky a venkovské rekreace.
6039 - Teplice n/Bečvou, Hranice, Střítež n/L., Jindřichov, Odry - 22 km
6040 - Starý Jičín, Dub, Blahutovice, Polom, Bělotín, Nejdek, Střítež n/L., Olšovec, Potštát - 30 km.
Významné jsou cyklotrasy "Po stopách větrné a vodní energie", které na celém regionu Hranicka mapují historii větrných a vodních mlýnů.
Farní kostel sv.Matouše byl zbudován a vysvěcen v r.1822 namísto starobylého, sešlého kostelíka na hřbitově. Původně empírová stavba, pozdější úpravy byly provedeny v novorománském stylu. Největšími změnami prošel koncem minulého století. Nad vchodem byla postavena nynější velká věž, prodloužena okna a pořízen nový hlavní dřevěný oltář, v současné době nahrazený obětním stolem a kopií původního obrazu sv.Matouše od Tadeáše Milliana. Ze starého kostelíčka na hřbitově se dochoval malý zvon - umíráček s letopočtem r.1766.
Současné zvony ve věži kostela jsou již třetí v pořadí. První tři zvony byly pořízeny a slavnostně vysvěceny v r.1898. Všechny tři však byly odebrány pro válečné účely v 1.svět.válce. Dva zvony v r.1916 a třetí zvon v r.1917. Druhé pořízení zvonů se uskutečnilo v r.1923. Bohužel i tyto padly za oběť válce, tentokrát 2.světové. Všechny tři byly odebrány pro německý Wermacht v r.1942. Zůstal jen již zmíněný malý zvon "umíráček". Na třetí pořízení zvonů si farníci nastřádali až v r.1970. Dva nové, současné zvony byly ulity zvonařkou Leticií Dytrichovou v Brodku u Přerova s vysvěcením sv.Matouši a sv.Josefu.
V r.1974 byl kostel vymalován bývalým střítežským občanem malířem Františkem Műckem z Hranic. Pro špatný stav byly odstraněny staré dřevěné oltáře. Nový svatostánek a rámy na restaurované obrazy křížové cesty zhotovil místní stolař Bohumil Škrhla. Velký dřevěný kříž k obětnímu stolu zhotovil a sochu Krista vyřezal místní občan Rudolf Hapala. V r.1998 byla do kostela instalována nová dřevěná, uzavřená zpovědnice stolařem Jiřím Remešem z Partutovic. V r.1999 pořízena nová socha sv.archanděla Michaela, kterou zhotovil Jan Kozel z Bystřice p/H.
V r.1999 začala několikaletá větší oprava kostela. Byla opravena velká věž s opravou krovu, položením nové krytiny, oprava kříže, nová pozlacená báň a fasáda. V r.2000 se provedla náročná oprava střechy lodě kostela - výměna špatných krovů s nátěrem proti dřevokazným houbám a hmyzu, Na střechu kostela i věž se vrátila břidlicová krytina. Oprava kostela pokračuje v současné době fasádou. Celá oprava kostela je financována jen ze sbírek občanů Stříteže a Olšovce, kteří s tím započali v r.1996 a dřevo darovali soukromí vlastníci lesů.
Při opravě věže kostela v r.1999 se našly archivní dokumenty popisující život obce a slavnost ze svěcení nových zvonů po dostavbě věže v r.1898. Ne všechny však byly v pořádku. Z důvodu zatékání byla většina listin vlhká a plesnivá. Odborně byly listiny ošetřeny v Zemském muzeu v Opavě. Kromě listin byly nalezeny mince z doby od r.1759 do r.1890. Mince byly po vyčištění spolu s kopiemi původních listin a s přiložením dokumentů ze současnosti obce uloženy zpět do věže kostela.
Do opravené věže kostela pořídila obec nové věžní hodiny s elektronickým systémem řízení příjmu signálu z vysílače ve Frankfurtu n/M.
Z polní trati zvané Hranečník v severozápadní části střítežského katastru, jíž prochází střítežsko - partutovské katastrální hranice, se otevírá daleký výhled na Beskydy a Novojičínskou pahorkatinu se Starojickým Hradem, Štramberskou trúbu, Lysou horu.
Stejně zajímavý pohled je z okraje lesa na tzv." Šatánkové púšti" poblíž stanoviště bývalého větrného mlýna. K oběma lokalitám je přístup ze západní polní cesty.
Z trati zv. Skalky nad střední a severní částí obce je pěkný pohled na Hranice, lázně Teplice n/B. a okolí.
Z přední části Rovní (v mapách označených Vrchy) ve východní polovině střítežského katastru je výhled na střední část Moravské brány, Hranické kopce a Hostýnské vrchy. Zároveň výstižný pohled na jižní polovinu obce s Kocandou a rozsáhlé středisko místního zemědělského družstva.
Z výšiny zv.Vrší jižně od obce Stříteže n/L., kterou prochází okresní silnice a kde stával poslední střítežský větrný mlýn naskýtá se bližší pohled na Hranice, chráněnou oblast Hůrky, Kostelíček a Hranické kopce s hradem Helfštýnem.