Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
Adventní koncert
Adventní koncert
Adventního koncert v kostele sv.Matouše
4
Svoz odpadu
5 6 7 8 9
Rozsvícení vánočního stromu
10
11 12 13 14 15 16 17
18
Svoz odpadu
19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Obec zve do divadla
29 30
Vánoční turnaj dvojic v badmintonu
31

Fulltextové vyhledávání

Počasí

Středa Zataženo 2/-3 °C
Čtvrtek Zataženo 2/-3 °C
Pátek Zataženo 0/-6 °C
Sobota Polojasno 2/-2 °C

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Zajímavé informace

Zajímavé informace

Obec má znak i prapor  a zúčastnila se celostátní soutěže "Vesnice roku 1998". V roce 2006 se obec v této soutěži umístila na 1. místě v rámci Olomouckého kraje a v celostátním kole získala 2. místo . V obci je základní škola, zajišťující úplné základní vzdělání přibližně 180 dětí ze Stříteže, Jindřichova, Olšovce a Partutovic, mateřská škola, knihovna, pošta, pobočka základní umělecké školy, ordinace praktického lékaře a pediatra. V r.1995 byla dostavěna nová budova školy, v r.2000 hřiště pro míčové hry s umělým povrchem.
Dopravní spojení s městem Hranice a nádražím ČD je zajištěna autobusovou dopravou. O kulturní, společenský a sportovní život v obci se starají místní spolky: Tělovýchovná jednota, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení, Český svaz včelařů, Český svaz žen, Sdružení zdravotně postižených, Sdružení přátel základní školy.

Bohoslužby v kostele sv.Matouše jsou i pro sousední obec Olšovec, s kterou tvoří jednu farnost. Střítež nad Lud. je podhorskou obcí obklopena lesy, což jsou dobré předpoklady pro rozvoj turistiky a venkovské rekreace.

Obcí prochází několik cyklotras:

6039 - Teplice n/Bečvou, Hranice, Střítež n/L., Jindřichov, Odry - 22 km

6040 - Starý Jičín, Dub, Blahutovice, Polom, Bělotín, Nejdek, Střítež n/L., Olšovec, Potštát - 30 km.

Významné jsou cyklotrasy "Po stopách větrné a vodní energie", které na celém regionu Hranicka mapují historii větrných a vodních mlýnů.

Statistické údaje:

 • vzdálenost od města Hranice :        6km
 • rozloha katastru :  1482 ha, z toho  457 ha jsou lesy
 • nadmořská výška se pohybuje mezi 250-500m (338 m)
 • počet obyvatel:     840
 • průměrný věk:      38 let
 • počet domů:        280 

Památky místního významu

 • Kostel sv.Matouše  z r.1822
 • Čtyři kaple  na návsi z r.1904  (Božítělové, postavené do čtyř světových stran)
 • Kaple sv.Barbory z r. 1887
 • Kaple P.Marie Pomocné  z r.1816 (několikrát přestavěna, poslední úprava z r.1850)
 • Fara  z r.1772
 • Socha P.Marie  z r.1874  (před kostelem) - oprava v r.2000
 • Socha sv.Jana Nepomuckého z r.1773  (před kostelem)
 • Kamenné kříže (na všech příjezdových silnicích k obci) a Boží muka v obci
 • Škola  z r.1893    (na návsi č.120)
 • Památník obětem 1.svět.války s bystou T.G.Masaryka z r.1928
 • Vodní mlýn  čp.2  (Humplíkův mlýn)-první zmínka v r.1569
 • Vodní mlýn čp.10 (Pečivův mlýn)   kolem r.1830
 • Římský most - starobylý kamenný klenutý  most přes potok  Ludinu u lesa Doubravy poblíž Hranic,kterým procházela stará obchodní cesta zv.Oderská, vedoucí z Potštátska asi přesunutý z původního stanoviště při stavbě Severní dráhy v Hranicích v r.1847.

Lidové zvyky a tradice

 • Masopustní  "Vodění medvěda"
 • Vánoční strom s podtitulem "Děti dětem" - nová tradice od r.1992 - vánoční koledování dětí u vánočního stromu, se sbírkou na SOS dětské vesničky
 • Strom republiky - lípa, v roce 1998 vysazena v rámci celostátní akce k 80. výročí samostatnosti státu
 • Strom milénia - dub v roce 2001 vysazena v rámci celostátní akce na počest počátku 3. tisíciletí
 • Střítežské hody  - v září na svátek sv.Matouše, patrona kostela.

Kostel sv.Matouše:

Farní kostel sv.Matouše

Farní kostel sv.Matouše byl zbudován  a vysvěcen v r.1822 namísto starobylého, sešlého kostelíka na hřbitově. Původně empírová stavba, pozdější úpravy byly provedeny v novorománském stylu. Největšími změnami prošel koncem minulého století. Nad vchodem byla postavena nynější velká věž, prodloužena okna a pořízen nový hlavní dřevěný oltář, v současné době nahrazený obětním stolem a kopií původního obrazu sv.Matouše od Tadeáše Milliana. Ze starého kostelíčka na hřbitově se docho­val malý zvon - umíráček s letopočtem r.1766.

  Současné zvony ve věži kostela  jsou již třetí v pořadí. První tři zvony byly pořízeny a  slavnostně  vysvěceny v r.1898. Všechny tři  však  byly odebrány pro válečné účely v 1.svět.válce. Dva zvony v r.1916  a třetí zvon v r.1917. Druhé pořízení zvonů se uskutečnilo  v r.1923. Bohužel i tyto padly za oběť válce, tentokrát 2.světové. Všechny tři byly odebrány  pro německý Wermacht v r.1942. Zůstal jen již zmíněný malý zvon "umíráček". Na  třetí pořízení zvonů si farníci nastřádali až v r.1970. Dva nové, současné zvony byly ulity zvonařkou Leticií Dytrichovou v Brodku u Přerova s vysvěcením sv.Matouši a sv.Josefu.

V r.1974  byl kostel vymalován bývalým střítežským občanem malířem Františ­kem Műckem z Hranic. Pro špatný stav byly odstraněny staré dřevěné oltáře. Nový svatostánek a rámy na restaurované obrazy křížové cesty zhotovil místní stolař Bohumil Škrhla. Velký dřevěný kříž k obětnímu stolu zhotovil a sochu Krista vyřezal místní občan Rudolf Hapala. V r.1998 byla do kostela instalována nová dřevěná, uzavřená zpovědnice stolařem Jiřím Remešem z Partutovic. V r.1999 pořízena nová socha sv.archanděla Michaela, kterou zhotovil Jan Kozel z Bystřice p/H.

   V r.1999 začala několikaletá větší oprava kostela. Byla opravena velká věž s opravou krovu, položením nové krytiny, oprava kříže, nová pozlacená báň a fasáda. V r.2000 se provedla náročná oprava střechy lodě kostela - výměna špatných krovů s nátěrem proti dřevokazným houbám a hmyzu, Na střechu kostela i věž se vrátila břidlicová krytina. Oprava kostela pokračuje v současné době fasádou. Celá oprava kostela je financována jen ze sbírek občanů Stříteže a Olšovce, kteří s tím započali v r.1996 a dřevo darovali soukromí  vlastníci lesů.

 Při opravě věže kostela v r.1999 se našly archivní dokumenty popisující život obce a slavnost ze svěcení  nových zvonů po dostavbě věže v r.1898. Ne všechny však byly v pořádku. Z důvodu zatékání byla většina listin vlhká a plesnivá. Odborně byly listiny ošetřeny v Zemském muzeu v Opavě. Kromě listin byly nalezeny mince z doby od r.1759 do r.1890. Mince byly po vyčištění spolu s kopiemi původních listin a s přiložením dokumentů ze současnosti obce uloženy zpět  do věže kostela.

Do opravené věže kostela pořídila obec nové věžní hodiny s elektronickým systémem řízení příjmu signálu z vysílače ve Frankfurtu n/M.

Místa dalekých výhledů a vyhlídky.

Z polní trati zvané Hranečník v severozápadní části střítežského katastru, jíž prochází střítežsko - partutovské katastrální hranice, se otevírá  daleký výhled na Beskydy a Novojičínskou pahorkatinu se Starojickým Hradem, Štramberskou trúbu, Lysou horu.

Stejně zajímavý pohled je z okraje lesa na tzv." Šatánkové púšti" poblíž stanoviště bývalého větrného mlýna.  K oběma lokalitám je přístup ze západní polní cesty.

 Z trati zv. Skalky nad střední a severní částí obce je pěkný pohled na Hranice, lázně Teplice n/B. a okolí.

 Z přední části Rovní (v mapách označených Vrchy) ve východní polovině střítežského katastru je výhled na střední část Moravské brány, Hranické kopce a Hostýnské vrchy. Zároveň výstižný pohled na jižní polovinu obce s Kocandou a rozsáhlé středisko místního  zemědělského družstva.

 Z výšiny zv.Vrší  jižně od obce Stříteže n/L., kterou prochází okresní silnice a kde stával poslední střítežský větrný mlýn naskýtá se bližší pohled na Hranice, chráněnou oblast Hůrky, Kostelíček a Hranické kopce s hradem Helfštýnem.