Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Sdružení kominíků a topenářů 2024
1 2 3
Svoz nebezpečného a velkoobjemného odpadu
4 5 6
7 8
Výdej záhumenek
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Fulltextové vyhledávání

Počasí

Pátek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 11/9 °C
Sobota Zataženo 11/9 °C
Neděle Oblačno 14/5 °C
Pondělí Oblačno 18/8 °C

Drobečková navigace

Úvod > Spolky a organizace > Český svaz včelařů

Český svaz včelařů

Historie  včelařského spolku pro Střítež nad Ludinou a okolí

Co je včelaření? je to lidská spolupráce s přírodou a včelkami. Vyrábět úly, stavět včelíny v zahradách a v lese. Nejeden včelař také kočuje aby pomohl včelkám vyplnit snůškovou mezeru. Mnoho včelařů  se chápe včelaření s dobrou vůlí aby prospěli nejen sobě, ale i svému okolí. Kdo pracuje se včelkami a rozumí jim, najde v tomto konání velikou útěchu a radost. Mnohdy jsou ale i těžkosti, které nám příroda a někdy i lidé připravují. Veliká tíž, která na nás v poslední době dolehla je zdravotní stav našich včelstev.  Útěchu, radu, porozumění a  sdílenou radost mnohdy nacházíme, když se jeden druhému svěříme. Zcela jistě za tímto účelem, aby včelaři blíže k sobě  měli, včelařský spolek pro Střítež a okolí před devadesáti lety naši předkové založili. Stalo se tak na zařizující schůzi včelařské dne 20.dubna 1913 ve Stříteži nad Ludinou. Na tuto schůzi byl Zemským sdružením včelařů ochotně vyslán nadučitel p. Frant. Procházka z Jaroměře u Kroměříže a ten srozumitelně vylíčil výhody „ O včelařské organizaci.“. Bylo stanoveno zápisné 40 halířů. Příjímání byli členové, kteří zápisné složili a tím vstoupení do spolku potvrdili.

Přihlásilo se členů : ze Stříteže : 15 činných, 3 přispívající, celkem18. Z Jindřichova 10 činných, 1 přispívající, celkem 11. Z Olšovce 3 činní. Celkem se přihlásilo 32 členů.

Taktéž ujednáno bylo státi se členem „ Zemského sdružení samostatných spolků včelařských na Moravě“ Valná hromada se konala 22.května 1913  ve hostinci p. Bílého ve Stříteži. Schůzi zahájil svolavatel včelařského spolku Ad. Jordán, učitel z Jindřichova a sdělil, že dnešní valná hromada mohla být svolána na základě přípisu c.k. místodržitelství v Brně ze dne 29.dubna 1913 čís. 32628 na níž už jest nám dáno zvoliti výbor a předsednictvo spolku. Volby vesměs vykonány aklamací a přihlíženo bylo hlavně k tomu, aby byli ve výboru členové z celého okolí.

Po zvolení sedmičleného výboru tento přikročil k volbě předsednictva a po několika návrzích byli zvoleni.

předsedou p Karel Klumpar - starosta ze Stříteže, místopředseda Emil Myška – obchodník z Olšovce, jednatelem Adolf Jordán –učitel v Jindřichově, pokladníkem Aug. Janek – učitel ze Stříteže. Dále byli zvoleni revizoři, Emil myška z Olšovce a Frant. Remeš z Jindřichova. Delegáty do schůzí „ Zemského sdružení „ byli zvoleni Ad. Jordán a Karel Loníček – farář a Martin Král – statkář.

Valné hromady byly vždy obohaceny přednáškami a předáváním zkušeností i mezi jednotlivými včelaři. Náležitá pozornost byla věnována chovu včelích matiček a na kurzy byli vysíláni naši včelaři. Byly uskutečněny exkurze na včelíny, výsadby lip a akátů například nad dnešní autobusovou zastávkou Skalka ve Stříteži, které tam rostou dodnes. Taktéž hodnocení příslušného včelařského roku bylo vždy pečlivě zaznamenáno v knize zápisů jako například tento z r. 1929.

„Po  neobyčejně kruté a dlouhé zimě 1928-29 padlo některým včelařům 50 – 75% včelstev. Celé zahrady a aleje zvláště starších ovocných stromů vymrzly. Včelstva se nedostala k proletu od začátku listopadu 1928 až do 10.března 1929, tj. přes 4 měsíce. Jaro bylo nepříznivé, studené, včelstva slábla a vymírala. Šťastný byl ten, kdo zachoval alespoň 1 včelstev a některé včelíny i zkušených včelařů vymřely docela. Byla to daň z předešlého vynikajícího roku 1928, kdy včelaři vymetali 3 až 4x. Podobná byla zima 39-40 a ze 408 zazimovaných včelstev jich 230 nedožilo jara. Podobných zápisů by bylo možno v jednatelské knize spolku najít více. A netýkaly se jen samotných včeliček, ale i lidských osudů a životů. Za zmínku jistě stojí i úryvek z dlouhého a krásného zápisu na rozloučenou, který napsal pan učitel Adolf Jordán po 28 letém působení v čele spolku, kdy byl nucen německými okupačními zákony jako obyvatel Velké u Hranic vstoupit do spolku v Drahotuších: „ Za celou dobu 28 let neměli jsme ve spolku ani nejmenších nedorozumění a celá činnost spolková se nesla za všechna ta léta duchem přátelské shody. Pracoval jsem mezi Vámi rád a z lásky ke včelaření. Dnes se s Vámi loučím a přeji Vám abyste našli k další činnosti spolkové pracovníky vytrvalé a obětavé pro rozkvět našeho včelařství a pro naši „VLASTI ZDAR“.

I po okupaci pracoval spolek dále a rozvíjel svou činnost. Oblíbené byly kurzy pečení medového pečiva, které probíhaly v prostorách školní kuchyně ve Stříteži, družstevní kuchyně ve Stříteži a Partutovicích. Tyto kurzy byly i přínosem finančním do pokladny. Dalšími zdroji pro spolek bylo pořádání zábav a diskoték. Později to byly plesy v Partutovicích. Z výtěžků organizovali včelaři odborné zájezdy do včelařských stanic, kulturní zájezdy po republice a pořádali kurzy chovu matiček u chovatelů, členů spolku. Byl u př. Potsche v Partutovicích, u př. Váni v Jindřichově, který také vedl včelařský kroužek v Základní škole ve Stříteži a hlavně u př. Cyrila Klumpara a to jak na Kuči a po přestěhování i ve Stříteži.

Členy spolku byli občané těchto obcí: Střítež nad Ludinou 1913 –dodnes, Jindřichov 1913 – dodnes, Olšovec 1913 – dodnes, Velká 1914-21, 1939-41, Partutovice 1918-1921,1930-dodnes, Lhotka 1918-1937, Luboměř 1934-38, Spálov 1930-38. Pro zajímavost je nutno uvést i fakt, že členský příspěvek 10,- Kč byl schválen v roce 1944 a po dobu 58 let byl nezměněn až do roku 2002, kdy se ustanovil na 100,- Kč.

Toto drobné zavzpomínání nechť je upomínkou těm, kteří se zájmem o včely a včelařský spolkový život zasloužili o založení spolku. Těm kteří v dobách válečných pro včelaření a spolkový život těžkých, své včely neopustili a pro spolkový život se obětovali. Těm kteří si osvojili nová poznání o životě včel a na svých včelínech je uváděli do praxe a své zkušenosti ochotně rozšiřovali mezi ostatní, kteří nás současné včelaře ke včelám přivedli a byli našimi rádci a učiteli. 

Nechť je oporou a inspirací pro ty, kdo v současné době obětavě pracují jako funkcionáři a důvěrníci v obcích, kdo má kladný a šetrný vztah k přírodě a je si vědom toho, že včela k ní neodmyslně patří, a hlavně těm, kteří se snad v budoucnu stanou včelaři, zaujmou naše místa a budou pokračovateli spolkového života včelařského ve Stříteži nad Ludinou a okolí.   

A jeden včelařský nakonec:

Byly v ráji včely ?  S jistotou se to tvrdit nedá, protože Adam s Evou o tom žádné doklady nenechali, Jelikož ale jabloň měla ovoce, soudí se, že v ráji včely byly a opylení květů obstaraly. 

Václav Šváček, Jiří Kolář,  Cyril Klumpar,

V současné době má místní organizace 45 členů a členové chovají celkem 359 včelstev.

Kontakt:  Václav Šváček   Střítež nad Ludinou č.p.206 tel. 581 625 401