19. 10. Michaela

Zítra: Vendelín

Vyhledat v textu

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Současnost > O obci

O obci

Střítež nad Ludinou je podhorská obec v Moravské bráně na úpatí Oderských vrchů. Leží 6 km severně od Hranic v úzkém táhlém údolí pod posledními výběžky Nízkého Jeseníku, který sem dosahuje Oderskými vrchy. Rozkládá se kolem potoka Ludiny, pramenícího severně od Partutovic. Má rozlohu 1482 ha a  830 obyvatel.

Nejstarší stopy přechodného osídlení asi před 5000 lety dokumentují nálezy kamenné industrie - čepelí, nožíků, sekeromlatů.  

První písemná zpráva o obci je až z roku 1412, kdy střítežský fojt ručil bělotínskému fojtu. Nález užitkové keramiky na hřbitově však posouvá existenci osady o 150 let dříve, do roku1262. Podobně i starý kostelík na hřbitově stavěný z kamenů kladených na sucho a orientovaný na východ - západ potvrzuje stáří osady. V roce 1751 začalo soukromé vyučování ve zdejší škole. Roku 1781 postihla obec katastrofální povodeň, kdy ve vlnách Ludiny zmizela celá její třetina. V roce 1822 zde byl postaven a vysvěcen kostel sv. Matouše v empírovém slohu. V poslední třetině 19. století proběhla vlna vystěhovatelství z obce do Ameriky, Texasu, kterou zapříčinila hospodářská krize a nezaměstnanost. Střítežští rodáci tam budovali v českých osadách školy, kostely, zakládali charitativní spolky. 

Ve Stříteži nad Ludinou je základní škola zajišťující úplné základní vzdělání přibližně 180 dětí ze Stříteže, Jindřichova, Olšovce a Partutovic, mateřská škola, knihovna, pošta, pobočka základní umělecké školy, ordinace praktického lékaře a pediatra. V roce 1995 byla dostavěna nová budova školy, v roce 2000 hřiště pro míčové hry s umělým povrchem. O kulturní, společenský a sportovní život v obci se starají místní spolky - tělovýchovná jednota, Sbor dobrovolných hasičů, myslivecké sdružení, Český svaz včelařů, Český svaz žen, Sdružení zdravotně postižených, Sdružení přátel základní školy. 

Obec má svou polohou a charakterem  předpoklady pro rozvoj turistiky a venkovské rekreace. Procházejí jí cyklotrasy – z Teplic nad Bečvou do Oder a ze Starého Jičína do Potštátu a mikroregionální cyklotrasa „ Po stopách větrné a vodní energie“.

V soutěži Vesnice roku 2006 obec získala titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2006 a v celostátním kole této soutěže se umístila na druhém místě.

Střítež nad Ludinou

Počasí

Úterý Oblačno 16/6 °C
Středa Zataženo 19/11 °C
Čtvrtek Skoro jasno 15/10 °C
Pátek Zataženo 10/5 °C